Patrzysz na wypowiedzi wyszukane dla zapytania: Zwężenie kanału kręgowego
Wiadomość
  DE>PL Kregoslup
Witam,
oczywiście zgadzam się z uwagami Adama, a poza tym:

Injekcja z kortyzonem i miejscowym srodkiem znieczulajacym, co
doprowadzilo do wyraznej poprawy samopoczucia pacjentki.


Befundbesserung to dosłownie nie poprawa *samopoczucia*, lecz poprawa stanu
miejscowego (na podstawie wyniku badania przedmiotowego).

nacisku na wiazki nerwowe w zwiazku ze stenoza centralna.


ucisku na struktury nerwowe (zwężenia kanału kręgowego)

Magda

 
  Lekarz kręgosłupa z Poznania.
Oj do Opola go nie zaciągnę, nie znasz mojego ojca

A tu opis badania (jakby kto się znał bo mi nie za wiele mówi):

Przestrzenie od L3 do S1 zwężone z objawem próżni-cechy degeneracji krążkow międzykręgowych z wielopoziomowymi zmianami zwyrodnieniowymi w postaci ostwofitów na przednich oraz tylno-bocznych krawedziach trzonów.

Na poziomie L3-L4 stwierdza się centralno-dwuboczną przepukkline krążka międzykregowego powodującą ucisk na przednią powierzchnię worka oponowego i obustronnie ucisk na korzenie w odcinku wewnątrzkanałowym. Na poziomie L4-L5 stwierdza sie centralno-lewoboczne wypadniecie krążka międzykręgowego z uciskiem worka oponowego i lewego korzenia L5 w odcinku wewnątrzkanałowym. W tym obszarze korzeń jest znacznie pogrubiały-proponuje rozważyć badanie MR w celu oceny elementów nerwowych kanału kręgowego. Na poziomie L5-S1 widoczne jest okręźne uwypuklenie krążka międzykręgowego z uciskiem worka oponowego bez ucisku korzeni w odcinku wewnątrzkanałowym. Na wszystkich poziomach stwierdza sie zwezenie otworow miedzykregowych przez ostwofity wypuklajace sie do ich swiatla. Wiezadla zolte miernie pogrubiale
  Prośba o pomoc
Witaj Sebastianie.Zanim przeszłam na rentę byłam czynna zawodowo.Zabrakło mi 2 miesięcy do 20 lat pracy.Dlatego bardzo rozumię to o czym mówisz.Jesteś w troszeczkę lepszej sytuacji.Mam nadzieję że Twój zakład pracy nie upadnie do września.To wcale nie są głupoty.Straty finansowe w naszej sytuacji to jest problem.Ja straciłam prawo do 3 miesięcznej odprawy i jubileuszówkę.Rentę naliczono mi z 10 najkorzystniejszych lat mam 2 grupę-760zł.Nie korzystałam z urlopu wychowawczego i z perspektywy czasu bardzo żałuję bo i tak na nic się to nie przydało.Pozdrawiam mocno.

[ Dodano: 2007-01-19, 17:43 ]
Witaj KARINO czy napisali CI W WYNIKU o ile mm masz przez te zmiany zwężony kanał kręgowy?.
  bo Arnold to za mało...
A ja otrzymałam dzisiaj prezent -wynik rezonansu-niestety ACM i J R-To za mało bym mogła spokojnie sobie żyć.Czeka mnie kolejna wycieczka do Szczecina-znów zaczynam być turystką i podróżniczką.Już wiadomo dlaczego pogarsza się moja lewa nóżka(oj niedobra i niegrzeczna gira) -ha-mam centralno-lewostronną portruzję krążka międzykręgowego L5-S1-która powoduje ucisk i pogrubienie lewego korzenia nerwowego S1.
Dodatkowo sporo zmian zniekształcających stawy międzykręgowe-na poziomie L4-L5-S1-które powodują stenozę(zwężenie)kanału kregowego.Ale jak to ja Małygosia-widzę w tym coś dobrego cieszę się ogromnie , że to nie jamistość . W końcu wiem co mnie tak zwala z nóg kilka razy w miesiącu-a ja tak strasznie nie lubię leżeć -kocham chodzić .Z tym draństwem też sobie poradzę-po takich przejściach nie ma szans bym się poddała .Pozdrawiam wszystkich użytkowników Forum.Gosia.
 
  Uraz kręgosłupa
"Mój" przypadek powoli się wyjaśnia. Otóż żaden wypadek, bo nie ma urazu. Z karty informacyjnej wynika, że poszkodowana cierpi na stenozę kanału kręgowego - a to jest choroba a nie uraz. A przyczyną stenozy jest albo wada wrodzona albo zwyrodnienie - czyli też brak przyczyny zewnętrznej.
To tyle ja się sama dowiedziałam, udam się jeszcze po opinię do lekarza.
No a ostatecznie przekonało mnie o tym, że nie jest to wypadek p.p. fakt, że poszkodowana w ogółe tej pracy nie zaczęła. Więc wersja z pochyleniem się też odpadła


Ja przeczytałem (prawdopodobnie ten sam) artykuł znaleziony w Google jednak tam napisane jest:
"Stenoza kręgosłupa to zwężenia kanału kręgowego, które jest zwykle spowodowane przemieszczeniem elementów kostnych lub miękkich do światła kanału
  Wojskowe Komisje Lekarskie
Badanie MRI wykonane ok 1,5 miesiąca po ostatnim urazie. Wyniki TK po urazie około 8 lat wstecz przedstawiały się następująco:

TK kanału kręgowego na poziomie L3-L4, L4-L5 i L5-S1. Niewielkie uwypuklenie pierścienia włoknistego krążka międzykręgowego na poziomie L3-L4 oraz L4-L5. Nieco zwężony kanał kręgowy, zwłaszcza na poziomie L3-L4 o charakterze wrodzonym. Na poziomie L5-S1 wypuklina krążka międzykręgowego ku tyłowi uciskające nieco worek opony twardej.

Po pierwszym urazie oprócz leczenia zachowawczego, rehabilitacji oraz w końcowej fazie leczenia w warunkach sanatoryjnych, wykonywane były badania przedmiotowe przez specjalistów z dziedziny ortopedii, neurologii oraz neurochirurgii. Oceny lekarzy specjalistów (również wojskowych zgodne), TK i MRI - potwierdziły się opisami. Ocena mikcji negatywna.

Po drugim urazie MRI, pobyt w szpitalu, wskazania do zabiegu operacyjnego, skierowanie do leczenia sanatoryjnego, stała opieka lekarska, leczenie zachowawcze i rehabilitacja, wysoki gorset ortopedyczny,oceny badań przedmiotowych wykonane przez w/w lekarzy specjalistów (w tym lekarzy wojskowych).

To chyba wszystko - może coś pomieszałem, bo nie jestem stroną zainteresowaną, ale jeśli coś mogę dodać to proszę o sugestie.

Pozdrawiam Radca WP
  prosze o odpowiedz!!
takie pytanko o uszkodzenie rdzenia w odcinku piersiowym th12 brat mial wypadek samochodowy(w kwietniu tego roku) jest sparalizowany od pasa w dol czucie do nog schodzi bardzo wolno i lekarze nie daja mu sporych szans chcialam zapytac o możliwą dalsza rehabilitacje(obecnie jest na rehabilitacji ,ale juz nie dlugo!!!) w opisie ze szpitala jest " wybuchowe złamanie th12 ze znacznym zwężeniem wymiaru przednio tylnego kanału kręgowego " i najwazniejsze pytanie to czy jest szansa zeby to czucie w nogach wogole wrocilo( i jak wyglada sprawa z tzw. mrowieniem w nogach czy to dobry znak ) pozdrawiam wszystkich ....
  Interpetacja
Witam!

W marcu miałam operację - mikrodystektomia odcinka L4/L5 i wstawienie stabilizatoru

Wynik ostatniego rezonansu wskazuje na wypukline, nie wiem, czy to dobrze, skoro znow jest cos nie tak.

Bardzo prosze o pomoc

Wyniki:

Badanie RM odcinka lędźwiowego kręgosłupa
Opis badania:
Wykonano jednofazowe badanie RM odcinka lędźwiowego kręgosłupa w
obrazach T1 i T2 zależnych, w płaszczyznach poprzecznych i
strzałkowych.
Spłycenie lordozy lędźwiowej. Obniżenie wysokości przestrzeni mk L4/L5
i L5/S1 z dehydratacją krążków mk, stan po zabiegu na poziomie L4/L5.
Na poziomie L4/L5 niewielka tylna wypuklina krążka mk, nieznacznie
modelująca worek oponowy. Otwory mk na tym poziomie bez istotnych
zwężeń. Implant w typowym położeniu.
Na poziomie L5/S1 niewielka tylna wypuklina krążka mk bez istotnego
modelowania worka oponowego. Otwory mk na tym poziomie obustronnie,
nieznacznie zwężone.
Poza tym zarysy kanału kręgowego gładkie.
Obraz końcowego, uwidocznionego w badaniu odcinka rdzenia kręgowego
niezmieniony.

Pozdrawiam

Agnieszka
  Kawiarenka 40
ja też poczytałam (ale cholerna termedia właśnie przestała działać ) i interwencja chirurgiczna jest na samym końcu działań poprawiających stan, w dodatku można ją wykonac przy użyciu endoskopu, czyli nie kroją wzdłuż i wszerz, tylko robią małą dziurkę i wprowadzają aparat gdzie trzeba - więc jest mniej inwazyjnie i szybsza rekonwalescencja...to zawsze jakiś plus.

a zwężenie kanału kręgowego i przepuklina międzykrążkowa wydają się nie być wcale takie rzadkie w dodatku czasami mam wrażenie że utorzsamiane są z dyskopatią
trochę jeszcze pogrzebię w sieci, może znajdę coś ciekawego.
tymczasem Dagmara odpoczywaj i nie maltrutuj swego krzyża za bardzo

nenya dnia Nie Lis 05, 2006 2:17 pm, w całości zmieniany 1 raz
  Kręgosłup.
W Klinice leczymy operacyjnie uszkodzenia urazowe kręgosłupa z objawami uszkodzenia rdzenia kręgowego, a także wtórną ciasnotę kanału kręgowego i niestabilność kręgosłupa. Leczymy operacyjnie przepukliny jądra miażdżystego, zwężenie światła kanału i ucisk na korzenie nerwowe i rdzeń kręgowy związany ze zmianami zwyrodnieniowymi, z niestabilnością i bez, a także zwężenie kanału kręgowego w przebiegu chorób układowych, na przykład choroby gośćcowej i procesów nowotworowych. Zabiegi wykonywane są w obrębie całego kręgosłupa zarówno z dojść tylnych jak i przednich.


tak więc, jeśli zajdzie taka potrzeba to na pewno znajdą się i dobrzy specjaliści, operujący nawet "takich jak my" i gdzieś bliżej...
więc głowa do góry!
  Wypukliny krążków
Mój wynik badań:
Rezonans magnetyczny- kregosłup C przeglądowo.
Lordoza szyjna zachowana. Duże uogólnione, podwiązadłowe wypukliny krążków C5-6 i C6-7 oraz prawostronna C4-5. Spłycenie rezerwy płynowej kanału kręgowego od str. uwypuklonych krążków oraz od tyłu na wysokości C5-6 na skutek zmian wytwórczych w st.m/kręgowych.
Niewielka kompresja rdzenia kręgowego od przodu na poz. C5 do C7. Zwężenie światła pr. otworu m/kręgowego na poz. C4-5.
Ogniskowa, prawostronna wypuklina krążka Th1-2. Sygnał rdzenia niezmieniony.

Lekarze stwierdzili, że tylko operacja może mi pomóc. Teraz się cieszę, że najpierw poszłam na masaże. Zabiegi mi pomagają. Mogę ruszać ręką. Jest coraz lepiej.
  Przepuklina krążkowa
Wiosną 2005 r. zacząłem odczuwac drętwienie i ból prawej nogi. Zgłosiłem się do neurologa, po kilku wizytach i braniu silnych leków nie odczułem żadnej poprawy. W międzyczasie wykonałem tomografię komputerową kręgosłupa. Okazało się: na poziomie L4L5 cechy znacznego stopnia wypukliny cętralno-prawobocznej ze zwężęniem przestrzeni kanału kręgowego centralnym i całkowitym otworu bocznego prawego. Na poziomie L5S1 cechy wyraźnej wypukliny centralno, prawo bocznej. Neurolog nie miał wątpliwości kierując mnie do leczenia operacyjnego. Ratując się przed operacją zwruciłem się do P. Kawczyńskiego i postanowiłem spróbować. Lecz po kilku zabiegach nie odczułem żadnej poprawy. Dopiero po szóstym zaczęło się poprawiać. Skończyło się na 10 wizytach. Obecnie pracuję w gospodarstwie rolnym i jak na razie nie miałem takiego kryzysu jak wcześniej. Co 23 miesiące zgłaszm się na masarz kontrolny. Cieszą się że udało się wyeliminować operacji
  Dyskopatia u chorusków z ACM I JM.
Postanowiłam założyć nowy temat ponieważ mój ostatni zabieg nie był związany z ACM I JM.
Wcześniej w postach pisałam o moim problemie z lewą noga-pogarszała się w tempie błyskawicznym-po wykonaniu prywatnie rezonansu okazało się że mam stenozę kanału kręgowego-czyli zwężenie oraz protruzję krążka miedzykręgowegoL5-S1powodujacą ucisk lewego korzenia nerwowego i pogrubienie w kanale kręgowym.Wówczas jeszcze nie opisano wypadnięcia jądra miażdżystego krążka międzykręgowego-jednak lekarz mimo wszystko zadecydował o zabiegu-i tutaj miał 100%-rację.Trzeci raz pomógł mi wyjść z choroby.Śródoperacyjnie okazało się że niestety krążek wypadł do kanału kręgowego i jeszcze bardziej ucisnął nerw.Jak to mój lekarz określił był potwornie zmaltretowany.Zabieg polegał na całkowitym usunięciu krążka.Poprawa była natychmiastowa-kiedy się obudziłam nie czułam tego potwornego nerwobólu idącego wzdłuż nerwu kulszowego przez całą lewą nogę.Obecnie mam zab.czucia ale do tego potrzebny jest czas.Ostrzegając innych nie ma co udawać bohatera-po 2 zabiegu chciałam wszystkim udowodnić że nie będę korzystać z kul-to był mój wielki błąd-ponieważ zaliczyłam kilkanaście upadków i niestety któryś z nich był tym który doprowadził najpierw do protruzji(pękniecia)-a potem do wypadnięcia dysku.Sprawa wyglądałaby inaczej gdybym uczyła się chodzić przy chodziku lub kulach.Ale trudno czasu się nie cofnie.Jestem po i to jest najważniejsze.Mam zakaz rehabilitacji w Ośrodkach-kontrola za 2 miesiące.Pozdrawiam wszystkich serdecznie i proszę nie postępujcie tak jak ja-nie warto-to pseudo bohaterstwo przekłada się na cierpienie i kalectwo
  naczyniak trzonu
Witaj serdecznie zapewne zauważyłaś że na forum jesteśmy choruskami z grupy Zespołu Arnold-Chiari i Jamistość rdzenia tak więc nie wiele ma to wspólnego z naczyniakiem ,ale najprościej pisząc i wyjśniając podam Ci takie informacje.

Naczyniak trzonu kręgu

Naczyniak w trzonie kręgu jest często przypadkowym znaleziskiem w badaniu NMR kręgosłupa. Jest to łagodna zmiana, wystepująca u około 11% ludzi (w tym u 1/3 występują mnogie naczyniaki) i zwykle nie powoduje żadnych dolegliwości i objawów chorobowych w ciągu całego życia. Nie ma ryzyka, że zmiana ta przeobrazi się w złośliwy nowotwór. W związku z tym zwykle nie wymaga żadnego leczenia. Trzeba też podkreślić, że typowo nie jest to przyczyna dolegliwości, które były powodem wykonania NMR. W rzadkich przypadkach naczyniak może objawiać się bólem miejscowym kręgosłupa na poziomie zmiany i jeszcze rzadziej narastającym deficytem neurologicznym np. niedowładem nóg. Dotyczy to przypadków, gdy naczyniak jest duży i zwęża kanał kręgowy lub w wyniku krwawienia z naczyniaka (bardzo rzadko) lub złamania chorego kręgu (bardzo rzadko). Diagnostyka: badania RTG, CT, NMR, rzadko angiografia. Celem diagnostyki jest zróżnicowanie naczyniaka od innych patologii, np. przerzutów do kręgosłupa. Leczenie: dopóki naczyniak nie powoduje dolegliwości, to nie wymaga żadnego leczenia, ani nawet kontrolnych badań. Jeżeli jest przyczyną zespołu bólowego stosuje się radioterapię, ewentualnie endowaskularną embolizację naczyniaka. Gdy ból utrzymuje się mimo zastosowanych w/w metod lub jeżeli narasta deficyt neurologiczny stosuje się leczenie operacyjne, które polega plastyce kręgu specjalnym cementem lub na wycięciu naczyniaka z następową stabilizacją wewnętrzną kręgosłupa.
  Od urodzenia nie wie, co to sen
Trzyletni Rhett Lamb jest często poirytowany. Nie ma to jednak nic wspólnego z jego temperamentem, osobowością czy wydarzeniami mijającego dnia. Prawdziwy powód? Chłopiec prawie nie śpi, co oznacza, że jest aktywny niemal 24 godz. na dobę.

Kiedy jego rodzice zaczęli szukać pomocy u lekarzy, ci nie chcieli im początkowo wierzyć. Odsyłano ich w różne miejsca, postawiono wiele różnych diagnoz. Ostatecznie stwierdzono, że maluch cierpi na rzadką chorobę: zespół (malformację) Arnolda-Chiariego.Polega on na przemieszczeniu struktur tyłomózgowia do kanału kręgowego. Dochodzi do zrośnięcia pierwszego kręgu szyjnego z podstawą czaszki, czego skutkiem jest spłycenie czaszki i przesunięcie pnia mózgu w kierunku otworu potylicznego. Ponieważ pień mózgowy kontroluje wiele ważnych funkcji życiowych, m.in. sen i oddychanie, wywierany na niego nacisk daje wiele objawów.

Rhett został zoperowany. Chirurdzy dokonali nacięcia od podstawy czaszki w kierunku szyi i usunęli tkankę kostną otaczającą pień mózgu i rdzeń kręgowy. Dzięki temu uzyskano dodatkową przestrzeń. Warto w tym momencie przypomnieć, że wielu specjalistów wiąże genezę zespołu z ciasnotą w tylnej części jamy czaszki. Powołują się oni zwłaszcza na zwężenie tzw. przestrzeni płynowych w tym rejonie. Dowodzą, że stan pacjentów poprawia się po zabiegach zwiększających przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego w okolicy szczytowo-potylicznej.

Nie wiadomo, jak szybko i czy w ogóle państwo Lamb zauważą poprawę stanu swojego syna. Szanse wynoszą 50%. Gdyby Rhettowi udało się wreszcie porządnie odpocząć, można by popracować nad jego zachowaniem, a zwłaszcza drażliwością.

ABC news
  Co Wy O Tym Sądzicie?! Tak Szczerze:)
Zrobiłem ostatnio rezonans. A oto opis badania:

Dane z wywiadu: stan po wypadku komunikacyjnym, urazie kręgosłupa oraz implantacji układu stabilizującego.

W kręgach C5-C7 widoczne artefakty od elementów stabilizujących, z dość nietypowym płynowym? sygnałem wokoło śrub w trzonach.
Zaburzona krzywizna kręgosłupa pod postacią pourazowego kyfotycznego (dwuogniskowego) ustawienia.
Cechy pourazowej kyfozy o największym nasileniu - widoczne na poziomie kręgu C6 - opisywany trzon kręgu przesunięty ku tyłowi dokanałowo - z cechami częściowego zrotowania - tylne przesunięcie bardziej zaznaczone w części lewobocznej.
Na tym poziomie widoczny znaczny ucisk worka oponowego z całkowitym zniesieniem objętości lewego zachyłka bocznego oraz ucisk/modelowanie rdzenia kręgowego.
Rdzeń kręgowy w opisywanym odcinku C6-C7 - na długości około 20 mm z obszarem zmian pourazowych - w części dolnej o typie dokonanych zmian malacyjnych wypełniających jego objętość na tym poziomie oraz w części górnej - zmian częściowo o typie obrzękowym

Drugie ognisko kyfotycznego ustawienia widoczne na poziomie C3-C4 z nieznacznym przesunięciem ku tyłowy kręgu C4, zwężeniem rezerwy przedrdzeniowej - bez cech modelowania /ucisku rdzenia.
W pozostałym opisywanym odcinku rdzeń kręgowy bez ech wyraźnej patologii, również we fragmentarycznie uwidocznionym odcinku dolnym piersiowym rdzeń niepogrubiały, prawidłowy.

Wnioski;
Wtórne do przebytego wypadku - nieprawidłowe ustawienie osi kręgosłupa, z przemieszczeniem kręgu C6 w obręb kanału kręgowego.
Zmiany pourazowe w obrębie rdzenia kręgowego na poziomie C6-C7 z odcinkową dokonaną ewolucją malacyjną oraz z niewielkimi zmianami obrzękowymi.

Neurochirurg na konsultacjach powiedział że została mi tam jakaś kość co uciska na rdzeń i mam się zgłosić do Piekar gdzie mnie operowali i to oni mają zadecydować co z tym zrobić!!!
  dluzszy czas po operacji... jak sie czujecie.?
Lekarka-neurolog z przychodni mnie badała, bo w ośrodku gdzie byłam operowana to nabrali wody w usta i teraz wyszło, że nie wiadomo co mi robiono. Bo lekarz mi przed operacją powiedział, że będę miała robioną przepuklinę, a co za tym idzie usuwanoby mi dysk. Po operacji powiedział, że mam się cieszyc, bo mi nie wyjęli dysku, że mi usuwali kawałki kości z kręgosłupa i wstawili metalowe śruby itp., bo nic się nie chciało trzymac i wszystko w kręgosłupie latało i że ,,z przepukliną jest spokój". Na wypisie było napisane, że miałam operację na zwężony kanał kręgowy i stabilizację kręgosłupa, ale nie wspominano nic o przepuklinie. A lekarka po obejrzeniu powiedziała, że ,,na oko", to moja operacja nie wyglądała na to co jest napisane w wypisie, ani na co to ,,słownie" było mówione przez ortopedę przed operacją. I jeszcze lekarka chciała obejrzec rezonans, który powinien byc zrobiony przed operacją, ale się zdziwiła jak powiedziałam, że był sam tomograf, bo lekarka stwierdziła, że powinien byc przed operacją rezonans. I teraz mnie wysłała na tomograf, bo chce wiedziec co tak naprawdę się dzieje, bo mi ortopeda co innego powiedział, co innego jest w opisie, a objawy są dziwne i lekarzowi nic nie pasuje. A jeszcze jak po operacji mówiłam ortopedzie o problemach z nogą, to było na zasadzie ,,Rozchodzisz, zanim jeszcze zdejmą szwy, to Ci się wszystko unormuje". A tu się okazało, że jak lekarce pokazałam nogę i zaczęłam mówic co się dzieje, to powiedziała, że mi poszedł nerw kulszowy na całej długości i że mam się przygotowac na to, że będę miała zatrzymanie moczu, jakieś opadanie stopy itp. I że po 4 operacjach, to nie ma co tego ruszac, bo jak jeszcze raz mnie potną, to nie wiadomo czy mnie nie posadzą na wózek inwalidzki, bo przy kolejnych operacjach jest zbyt duże ryzyko paraliżu i że najlepiej zrobic ten tomograf i że lekarka-neurolog wyśle mnie na konsultację do neurochirurga, bo powiedziała, że neurochirurg też zajmuje się takimi rzeczami

A ja miałam robione prostowanie skoliozy, 2 operacja-korekta żeber, 3 operacja-usuwanie pręta, a 4-nie wiadomo co, bo miało byc jedno robione, co innego jest w wypisie, a objawy wskazują na coś jeszcze innego i teraz idę na tomograf, żeby sprawdzic co tak naprawdę mi zrobił lekarz
  Pytania z bioli
1. W niepobudzonym neuronie błona
komórkowa ma polaryzacje spoczynkową.
Silny bodziec powoduje lokalne otwarcie się
białkowych kanałów jonowych.Nimi jony sodu
wędrują do wnętrza komórki,a potasu na zewnątrz.
Po tym kanały zamykają się a pompa sodowo-potasowa
przywraca stan początkowy czyli repolaryzuje błonę
neuronu.
2. rogówka->komora przednia oka->Âźrenica->
soczewka->ciało szkliste->siatkówka
3. W siatkówce powstaje obraz rzeczywisty
odwrócony pomniejszony. Rodopsyna pod wpływem
światła rozpada się na opsynę i retinen.
Retinen wywołuje im;ulsy elektryczne w błonie
komórkowej receptora, które przesyłane są dalej
nerwem wzrokowym do mózgowia. W pręcikach i
czopkach dochodzi do odtworzenia rodopsyny.
Impulsy przechodzą w skrzyżowaniu wzrokowym do
ośrodka wzrokowego płata potylicznego
kresomózgowia, gdzie są analizowane i scalane.
4.Błędnik i ślimak. Błędnik składa
się z przedsionka i 3 kanałów półkolistych.
Błednik jest narządem równowagi a ślimak narządem
słuchu.
5. międzymózgowie - centrum koordynacji nerwowej
i hormonalnej, silnie wpływa na nasze stany
motywacyjne.
móżdżek - utrzymanie równowagi i wyprostowanej
postawy ciała, koordynacja złożonych ruchów
dowolnych i wytwarzanie niewielkich impulsów
odpowiedzialnych za lekkie fizjologiczne mapięcie
mięśni szkieletowych.
6. kostne - czaszka, opony mózgowe i płyn mózgowo-
rdzeniowy
7. rozszerzanie i zwężanie Âźrenicy, rozsz. i zwęż.
oskrzeli, przyspieszenie i zwolnienie akcji serca.
8. receptor, neuron czuciowy, neuron kojarzeniowy
(mózg albo rdzeń kręgowy), neuron ruchowy i efektor
9. bezwarunkowe - odruch kolanowy, Âźreniczny,
osuwanie ręki kiedy się oparzymy
warunkowe - mowa, posługiwanie się sztućcami, gra
w piłkę
10. ośrodek słuchowy mowy - płat skoroniowy
ośrodek ruchowy mowy - płat czołowy
ośrodek ruchów pisarskich ręki - płat czołowy
ośrodek wzrokowy mowy - płat potyliczny
nadrzędny ośrodek mowy - styk płatów
ciemieniowego, potylicznego i skroniowego.
  niedowład łapek :(((
To znalazłam
"Syndrom wobblera (Cervical Spondylolisthesis, Vertrbral Instability): Anomalie kręgosłupa, powodujące ataksję tylnich łap, która może prowadzić do paraliżu. Schorzenie dotyka piątego, szóstego i siódmego kręgu. (H - przyczyna poligenetyczna). Ujawnia się przed osiągnięciem pierwszego roku życia.". Co prawda na stronie o beaglach, ale pewnie o to samo chodzi.

I linki po angielsku, część mogę jutro rano przetłumaczyć na ile dam radę (medycyna nie jest moją specjalizacją)
http://petsurgery.com/wobblersyndrome.html
http://cal.vet.upenn.edu/...r_63/63mast.htm
http://www.petshealth.com/dr_library/wobb.html

Jednak z tego co piszą tutaj: (piszę pod spodem polski tekst od razu)
Diagnosis:
Diagnoza:
X-rays of the cervical spine may show a number of abnormalities
Prześwietlenie kręgosłupa szyjnego może wykazywać pewną liczbę nieprawidłowości
-tipping of the vertebra into the spinal cord
- ucisk kręgów na rdzeń kręgowy
-stenosis (narrowing) of the vertebral canal
- zwężenie kanału (? - nie mam tego w słowniku)
-malformation of the vertebral bodies
-deformacja kręgów
-narrowing of the intervertebral disc spaces with arthritic changes
- zwężenie przestrzeni międzykręgowych wraz ze zmianami artretycznymi

wynika, że postawienie diagnozy na podstawie RTG powinno być dość proste.
Zmieniłabym chyba lekarza na miejscu Violi, nadal polecam szpital Krzemińskiego ...

Uściski dla Violi, głaski i życzenia zdrowia dla Aishy ...
  niedowład łapek :(((
Wklejam tutaj kawałki artykułu, który przetłumaczyłam.
Objawy kliniczne
Schorzenie to występuje częściej u psów niż u suk, a wiek, w jakim pojawiają się pierwsze objawy, jest różny – od ośmiu tygodni do dziesięciu lat, lub nawet więcej.
Wiek pojawiania się objawów jest różny także w zależności od rasy.
Objawy kliniczne są znacznie zróżnicowane z uwagi na ich stopień, a ich pojawianie się jest zwykle chroniczne i postępujące.
Zwykle występuje powolne pojawianie się niedowładu (porażenia) i ataksji (bezładu) tylnych łap, który może objąć także łapy przednie.
U niektórych psów występują objawy ostre – niedowład lub paraliż czterech łap.
Może występować ból w odcinku szyjnym kręgosłupa
Diagnoza:
Prześwietlenie kręgosłupa szyjnego może wykazywać pewną liczbę nieprawidłowości
- ucisk kręgów na rdzeń kręgowy
- zwężenie kanału (? - nie mam tego w słowniku)
- deformacja kręgów
- zwężenie przestrzeni międzykręgowych wraz ze zmianami artretycznymi
W celu zlokalizowania zmian konieczne jest wykonanie mielogramu.
Bardzo cennym narzędziem diagnostycznym jest także rezonans magnetyczny (MRI)
Leczenie:
Psy z łagodnymi lub pojawiającymi się okresowo objawami mogą być leczone zachowawczo (ograniczenie aktywności), podawaniem kortykosterydów, karmieniem z misek umieszczonych na podwyższeniu, oraz używaniem szelek zamiast obroży.
W razie potrzeby u młodych psów można zmienić dietę.
Leczenie chirurgiczne – dekompresja (likwidacja ucisku) rdzenia kręgowego, unieruchomienie dwóch lub więcej kręgów, oraz umieszczenie śrub w kręgach.

To są MSZ najważniejsze fragmenty tekstu ze strony http://www.petshealth.com/dr_library/wobb.html.

Na pewno aby potwierdzić albo wykluczyć to schorzenie, trzeba prześwietlić _szyjny_ odcinek kręgosłupa.
  Jamistość rdzenia
Cześć! ja też coś mam, po polsku. W jamistości rdzenia (syringomielii) dochodzi do poszerzenia kanału centralnego leżącego w środku rdzenia kręgowego w postaci jam rozciągających się na różnej długości, lezących głównie w odcinku szyjnym i piersiowym. Jama obejmuje nie tylko sam kanał centralny, lecz sięga także na przekroju porzecznym do miąższu rdzenia. Prawie zawsze związana jest ona z patologiami, głównie wadami budowy, dotyczącymi tylnej jamy czaszki i okolicy otworu wielkiego. Towarzyszy ona głównie zespołom Chiari typom pierwszemu i drugiemu, wgłobieniu podstawy czaszki, zespołowi Dandy-Walkera, wrodzonemu zarośnięciu otworów odpływowych IV komory mózgu (Luschki i Magenediego). Warto dodać, że nie każda, szczególnie mała jamka i tym bardziej mała jamka w dolnej części rdzenia budzi podejrzenie jamistości, mogą to być bowiem być zmiany poudarowe, pozapalne, lub nieznanego pochodzenia. Badaniem z wyboru jest rezonans magnetyczny (NMR) pokazujący rozległość jamy oraz wady budowy tylnej jamy czaszki; zawsze niezbędne jest wykonanie badania NMR także po podaniu środka kontrastowego, aby wykluczyć jamistość będącą skutkiem guza (nowotworu) rdzenia kręgowego. Jamistość częściej występuje u mężczyzn, objawy pojawiają się pomiędzy 20 a 40 rokiem życia i najczęściej postępują w kierunku inwalidztwa w przeciągu kilku, kilkunastu lat. Objawem charakterystycznym są tzw. rozszczepienne zaburzenia czucia tj. zniesienie na pewnym obszarze skóry czucia temperatury i bólu przy zachowanym czuciu ułożenia kończyn i czuciu dotyku. Początkowym objawem jest często niemożność określenia temperatury wody, potem zdarzają się bezbolesne, „ przypadkowe” zranienia, oparzenia. Ponieważ jamistość najczęściej jest najbardziej wyrażona w odcinku szyjnym ww. objawy dotyczą kończyn górnych, również osłabienie mięśni z zanikami dotyczy głównie rąk (dłoni) i obręczy barkowej. Narasta z czasem uczucie sztywności (uczucie obręczy) tułowia i sztywność kończyn dolnych. Czasem dołącza się tzw. zespół Hornera polegający na zwężeniu źrenicy i opadnięciu powieki, a wynikający z uszkodzenia odpowiedniego ośrodka w rdzeniu kręgowym na pograniczu szyjnego i piersiowego odcinka. Czasem pojawiają się zaburzenia wegetatywne w postaci zaburzeń troficznych skóry oraz brak czucia bólu prowadzi do uszkodzeń stawów, głównie ramiennego, stawów rąk, w dalszej kolejności łokciowego. Operacja, zwana obarczeniem szczytowo-potylicznym, polega na odtworzeniu zbiornika płynowego na tylnej powierzchni rdzenia w obrębie otworu potylicznego wielkiego, czyli w miejscu połączeni kręgosłupa z podstawą czaszki.. W tym celu zdejmuje się tylna niewielką część łuski potylicznej w linii pośrodkowej oraz tylny łuk najwyższego kręgu szyjnego wszywając w nacięty worek oponowy naddatek z okostnej. W przypadku, gdy jamistości nie towarzyszy zsp Chiari lub inna wada złącza szczytowo-potylicznego, zakłada się na stałe (pod skórą) drenaż jamy syringomielicznej do jamy otrzewnej. Dren do jamy zakłada się w górnym odcinku piersiowym kręgosłupa. Innym rodzajem jamistości jest jamistość pourazowa, występuje ona u około 3 % ludzi po poważnych urazach rdzenia, po kilku latach od wydarzenia. Średnio po 10 latach od urazu pojawiają się nowe objawy, tzn. do obecnego od urazu niedowładu czy porażenia kończyn dołączają się bóle i drętwienia w obrębie tych kończyn, postępuje „ ku górze” zakres niedowładu i obszar osłabienia (zniesienia) czucia, zwiększa się spastyczność (napięcie) mięśni, zwiększa się potliwość skóry. W jamistości pourazowej jama jest w miąższu rdzenia obok kanału środkowego. Leczenie polega na operacyjnym połączeniu jamy pourazowej z przestrzenią podpajęczynówkową rdzenia (przestrzenią z płynem mózgowo-rdzeniowym wokół rdzenia).
to z www.neurochirurgia.edu.pl
  1
Bardzo proszę o pomoc w interpretacji poniżych wyników. Są to wyniki męża, ma 45 lat. Lekarz rodzinny twierdzi, że wszystko w porządku a ja się upieram, że nie do końca. Nawet skierowania do Hematoga nie chciano mężowi dać i nie dano (pytanie czy rzeczywiście jest potrzebne czy nie, bo mówiąc szczerze nie wiem).
A ja się martwię głównie obecnością kom. LUC i innymi nieprawidłościami. Proszę o analizę i ewentualne prognozy i porady.

WBC - 4,84 (10 do pot3/µl)
RBC - 3,77 (10 do pot6/µl) --- czyli obniżone
HGB - 14,7 (g/dl)
HCT - 41,3 (%)

Wskaźniki czeronokrwinkowe:
MCV - 109,7 (f) --- czyli podwyższone
MCHC - 35,7 (g/dl)
MCH - 39,1 (pg) --- czyli podwyższone
RDW - 13,5 (%)
PLT - 296 (10 do pot3/µl)
MPV - 11,3 (f)

ROZMAZ (pomiar automatyczny):
wart.b NEUT - 2,82 (10 do pot3/µl)
% NEUT - 58,3 (%)

wart.b LYMPH - 1,26 (10 do pot3/µl) --- czyli obniżone
% LYMPH - 26,0 (%)

wart.b MONO - 0,42 (10 do pot3/µl)
% MONO - 8,8 (%) --- czyli podwyższone

wart.b EO - 0,08 (10 do pot3/µl)
% EO 1,7 (%)

wart.b BASO - 0,03 (10 do pot3/µl)
% BASO - 0,6 (%)

wart.b LUC - 0,22 (10 do pot3/µl)
% LUC - 4,6 (%) --- czyli podwyższone

I BIOCHEMIA:
Glukoza - 86 mg/dl czyli w normie, tak samo:
Kreatynina - -0,94 mg/dl

natomiast:

ALAT - 67 U/l --- czyli podwyższone
AspAT - 37 U/l czyli na granicy.

Powinnam może jeszcze dodać do powyższego, że mąż ma również inne stwierdzone już choroby----- głównie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa - ostatnie MRI kręgosłupa w skrócie (wnioski radiologa):
- znacznego stopnia zmiany degenarycyjne w obrębie trzonów kręgów lędźwiowych, obraz tych trzonów odpowiada najpewniej rekonwersji szpiku kostnego (brak danych klinicznych),
- kręgozmyk 5mm na poziomie L5-S1,
- zwężenie kanału kręgowego z obecnością zmian o charakterze bulging na poziomie L4-L5 i L5-S1 (no i wywądząca się chyba z tego rwa kulszowa),
- wymiar strzałkowy kanału kręgowego znacznie zwężony w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego - na poziomie L4-L5 wynosi on 7,3 mm, a na pozimoie L5-S1 10,2 mm.

Ma również neuropatie - zaburzenia czucia w prawej łydce i stopie, obecnie również łydka lewa od zewnętrznej strony również zaczyna mieć podobne objawy.
Większość schorzeń natury neurologicznej związane jest prawdopodobnie z powyższymi zmianami w kręgosłupie i uciskiem na korzeń rdzeniowy.

Również prawostronna skolioza w odc. szyjnym, niżej fizjologiczna lordoza, obniżone wartości przestrzeni międzykręgowych C3-C6.

I jakieś tam inne: o np. ostatnio pod lewą pachą zrobił mu się jakiś dziwny "wytwór" podskórny. Jest twardy, coś w rodzaju groszku, widać że raczej jasny, wyczuwalny, ma śr. ok 1-1,5 cm i sobie rośnie powoli. Nie wiemy co to jest, może jakiś kaszak chcoć w dosyć dziwnym miejscu.
I co z tym mamy zrobić? - usg czy inne badanie?

A obecnie od jakichś 3-4 tyg. mąż przechodzi zapalenie siatkówki oka, wiec zdaję sobie sprawę, że wyniki morfologii mogą być trochę zmienione przez to ale pytanie czy aż tak?

Proszę o pomoc.
  Środki antykoncepcyjne... refundować czy nie
TERATOGENY
1)wewnątrzłonowe czynniki fizyczne:
-uraz
-zaburzenia pozycji płodu
-hipertermia
-promieniowanie
2)wewnątrzłonowe czynniki zapalne:
-różyczka
-herpes simplex typu 1 i 2
-CMV
-mumps
-varicella
-kiła
-toxoplazmoza
3)matczyne zaburzenia metaboliczne:
-fenyloketonuria
-cukrzyca
-niedobór kwasu foliowego
-hipoksja
-niedobór jodu
4)narażenia matki na toksyny i leki
-CO
-alkohol
-kokaina
-antymetabolity
-leki

Ważne jest KIEDY zadziałał teratogen!

GENETYCZNE:
1. zaburzenia chromosomowe
2. choroby monogenowe
a. autosomalnie recesywnie
b. sprzężone z chromosomem X
c. autosomalnie dominujaco
3. dziedziczenie wieloczynnikowe

Predyspozycja genetyczna + wpływ środowiskowy!

ETIOLOGIA MALFORMACJI UN:
60% nieznana
20% wieloczynnikowe
7,5% dziedziczenie autosomalne i sprzężone z chromosomem X
6% zaburzenia chromosomowe

PATOGENEZA:
1. 3% noworodków żywo urodzonych ma wady CSN-u
2. rodzaj patogenu
3. czas działania
4. zaburzenia chromosomowe
5. ułożenie płodu (np. ciasnota)
6. molekuły adhezyjne

NEURULACJA 17-30 DZIEŃ:
1. myelomeningocoele (przepuklina oponowo-rdzeniowa) 0,69/1000
2. anencephalia 0,36/1000
3. craniorachischisis (rozszczep czaszki, kręgosłupa, na całej długości, rzadko występuje)
Wśród martwych urodzeń wady cewy są 24 razy częstsze!

Ad1)przyczyny – uwarunkowanie wieloczynnikowe A)genetyczne – związane z trisomiami i delecjami; B)środowiskowe –hypertermia, promieniowanie jonizujące, leki przeciwpadaczkowe, nadmiar i niedobór witaminy A, kwas foliowy

Rokowania – zależą od poziomu zaburzenia czucia:
>Th11
-brak lokomocji
-porażenie zwieraczy
-10% niezależne życie
Th11-L3
-60% średnie kalectwo
-45%niezalezne życie
<L3
-80% prawidłowy rozwój umysłowy
-90%chodzi
-45%niezaburzone zwieracze
-85%niezależne życie

Występowanie:
1/1000 urodzeń żywych(liczone razem:myelomeningocoele i anencephalia)
3-5/1000 Wyspy Brytyjskie (Irlandia i Walia)
Jeżeli pierwsze dziecko urodziło się z wada to ryzyko urodzenia drugiego z wadą wynosi 1/20!

>90% w odcinku lędźwiowo-krzyżowym
10-20% stanowi meningocoele
16-18 tydzień – najwyższy poziom α-fetoproteiny
0,5% fałszywie dodatnie wyniki
2% fałszywie ujemne wyniki
znaczenie acetylocholinesterazy i USG!

Przepuklina rdzeniowa a inne malformacje:
1. 90% lędźwiowo-krzyzowej towarzyszy wodogłowie i zespół arnolda-chiariego typu 2 i 3
2. W 95% z zaburzeniem odcinka szyjnego rdzenia
3. 40% hydromyelia(wodordzenie)
4. 20% syringomyelia

Uwagi do pkt 3 i 4:
-Związane z wodogłowiem, zaburzeniami kostnymi podstawy czaszki
-W 20% w nich występują guzy nowotworowe
-postępuje poszerzenie malformacji w związku z atrezją otworów Luschkie i Magandie

objawy hydromyeli i syringomyeli:
1. zaburzenia czucia bólu i temperatury
2. zaburzenia troficzne, potowe i naczyniowo-ruchowe skóry
a. owrzodzenia
b. sinica
c. wzrost potliwości

3. artopatie(Charcota)

DYSRAFIZM RDZENIA ZAMKNIĘTY:
1. zakotwiczony rdzeń
2. rozciągnięcie rdzenia i korzonków przez pasmo włóknienia i zlepy (rozciąganie-niedokrwienie-degeneracja-objawy)
3. tłuszczak rdzenia kręgowego
4. włókniako-tłuszczak
5. torbiel skórna
6. lipomyelocoele
7. diastematomyelia

ad1)
krótka nic końcowa, tłuszczak stożka końcowego, zatoka skórna, diastematomyelia

objawy neurologiczne rosną w miarę wzrostu dziecka!

Leczenie operacyjne

Ad7)
Zdwojenie rdzenia kręgowego na pewnym odcinku, albo każdy otoczony oddzielną oponą twardą albo wspólną; miedzy nimi może wystąpić ostroga włóknista lub chrzęstna; często występuje wraz z innymi wadami

SPINA BIFIDA OCCULTA
5% populacji ze zmianami skórnymi:a)pigmentacja B)kępka włosów c)zatoka skórna c)guzek; L5-S1(występuje często z zespołem Arnolda-Chiariego, wodogłowiem, anencephalia)

ROZWÓJ MÓZGU:
1. prosencephalon
a. półkule mózgowe
b. międzymózgowie
c. nerwy wzrokowe

2. mesencephalon
3.rhombencephalon
a. most
b. móżdżek
c. rdzeń przedłużony

ANENCEPHALE
Zaburzenie zamknięcia otworu przedniego cewy nerwowej
1. zupełny brak przodomózgowia
2. przeżycie 1 miesiąc
3. brak działań przedłużających życie(nie warto...)

POSTNEURULACJE> 30 dzień
Cewa pokryta skórą
1. przepukliny mózgowe
2. wady lędźwiowo –krzyżowe
3. wodogłowie
(zespół Arnolda –Chiariego, stwardnienie guzowate)

ZESPÓŁ ARNOLDA-CHIARI
1. wydłużenie móżdżku i wpuklenie do kanału kręgowego(ucisk)
2. niedokrwienie, martwica móżdżku, rdzenia kręgowego
3. bezdechy, oddech Cheyne-Stockes’a

PRZEPUKLINA MÓZGOWA
Uwypuklenie mózgu i opon przez ubytek kości mózgoczaszki(kość potyliczna, małogłowie, łagodne), zabiegi chirurgiczne

HOLOPROSENCEPHALE(na obrazie widać 1 komorę tak jakby)
1. 25-30 dzień ciąży
2. pojedyńcza komora mózgu
3. częste chromosomopatie
4. poważne zaburzenia rozwoju umysłowego
5. dysmorfia twarzoczaszki
6. cyklopia
7. rozszczep podniebienia
8. inne wady towarzyszące: serca, kończyn, układu moczowego

AGNEZJA CORPUS CALLOSUM
1. 74-115 dzień
2. często z chromosomopatiami
a. heterotropie
b. microgyria
c. wodogłowie

z tego wynika:
-opóźnienie umysłowe
-padaczka
-spastyczność
-wodogłowie
-postać łagodna:wzrokowo-ruchowa

Niezależna czynność bioelektryczna obu półkul

AGNEZJA MÓŻDŻKU
Często asymptomatyczne

Agnezja robaka:
1. hypotonia
2. drżenie
3. ataksja
4. oczopląs
5. opóźnienie rozwoju umysłowego i ruchowego
6. osłabienie odruchów ścięgnistych

Zespół Jokburta:
1. autosomalnie recesywnie
2. apnoe
3. hyperpnoe
4. opóźnienie intelektualne

ZESPÓŁ DANDY-WALKERA
Całkowity lub częściowy brak robaka, większości komory IV, wodogłowie

Towarzyszące zaburzenia:
1. agnezja corpus callosum
2. encephalocoele potyliczne
3. rozszczep wargi i podniebienia
4. wady serca
5. wady układu moczowego
6. dysmorfia twarzy
7. 75% niedorozwój umysłowy

PROLIFERACJA KOMÓREK UKŁADU NERWOWEGO

Neuroblasty – neurocyty i oligodendrocyty
Spongioblasty – astrocyty i komórki wyściełające komory
Prekursory – komórek splotów naczyniastych i szyszynka

STWARDNIENIE GUZOWATE

Na zdjęciu widoczny guz

Falomatoza – czyli wywodzące się z 3 listków zarodkowych

Skutki:zespoły padaczkowe=Westa(częsty i ciężki + zmiany w nerkach i sercu-zaburzenia rytmu)

SCHIZENCEPHALIA
Rozszczep tkanki mózgowej od komory bocznej do przestrzeni dpajęczynówkowej
Powstaje przed ukończeniem migracji
Często z:
1. microgyria
2. heterotropia
3. brak przegrody przeźroczystej

migracja i tworzenie płaszcza istoty szarej

migracja z okołokomorowych gniazd macierzy do kory mózgowej

ZAKRETY:
Agyria
Pachygyria
Polimikrogyria
Padaczki!

HETEROTROPIE ISTOTY SZAREJ:
-pasma i ogniska w obrębie istoty białej
-podwyściółkowe ogniska gleju i neurocytów
-dysplazje struktur szarych móżdżku
lekooporne padaczki!!!

LISSENCEPHALIA – gładkomózgowie

Typ1:dysmorfia twarzy i małogłowie
Typ2:dystrofia mięśniowa wrodzona Fukuyama; u 86% dzieci padaczka przed 6stym miesiącem; nie widać rowków i zakrętów

NIEDOROZWÓJ NERWÓW WZROKOWYCH

Izolowany

Zaburzenia wzroku, słuchu, węchu

Spadek liczby włókien

Zaburzenie linii środkowej mózgu
Dysplazja przegrodowo-wzrokowa
Porencephalia
Zespół Aicardi
Karłowatość i moczówka prosta

MAŁOGŁOWIE:
1. pierwotne gdy mózg nigdy nie był prawidłowy
2. wtórne gdy mózg rozwijał się prawidłowo ale ciężkie uszkodzenia uniemożliwiło dalszy wzrost
a. infekcje
b. toksyczne
c. alkohol
d. niedotlenieni i niedokrwienie
e. krwotoczne

często:
a. niedorozwój umysłowy
b. drgawki
c. zaburzenia ruchowe
d. heterotropia
e. dysplazje korowo-podkorowe
f. zaburzenia migracyjne

WODOGŁOWIE
Defekt pomigracyjny

Brak odpływu PMR z układu komorowego

Spadek absorpcji w kosmkach pajęczynówki
Nadmiar tworzenia w splotach naczyniastych

70%PMR w splotach i przestrzeni podpajeczynowkowej

ZWĘŻENIE WODOCIĄGU

0,5 * 12 mm
genetyczne
zapalenia
pokrwotoczne
guz
malformacje zylne

często cysta przegrody przeźroczystej

CYSTA PAJĘCZYNÓWKI
Łagodne
Bez przyczyny genetycznej
Patogeneza niejasna
Objawy:
q. bóle głowy
drgawki
wodogłowie
nadciśnienie śródczaszkowe
dysfunkcje neuroendokrynne

najczęściej w okolicy szczeliny Sylwiusza, kata mostowo-móżdżkowego, siodełka

ZWSPÓŁ KLIPPEL-FELA
1. spadek liczby i częściowe lub całkowite zrośnięcie kręgów szyjnych

2. skrócenie szyi i ograniczenie ruchów

3. asymetria twarzy

4. kręcz szyi

5. zespół Arnolda-chiari

6. wrodzona głuchota!!!

7. wady układu sercowo-płucnego, moczowo-płciowego, pokarmowego

TEMPO PRZYROSTU MASY MÓZGU PO URODZENIU

Noworodek 350g
9 miesięcy 750g
2 lata 1000g
5 lat 1300-1500g

12 cm w 1wszym roku życia!
Uwaga:wiąże się z tempem przyrostu obwodu głowy!

MIELINIZACJA:
1. okres wczesny:glejoza mielinizacyjna
2. powstanie osłonki mielinowej
3. okres końcowy: ostateczne ustalenie składu chemicznego mieliny

6 miesiąc życia płodowego:korzenie, pęczek sznurowaty
7 miesiąc życia: droga rdzeniowo-wzgorzowa, inne drogi rdzeniowe

poród:
3 drogi piramidowe
4 drogi tworu siatkowatego

młodsze części półkul podlegają mielinizacji w ciągu następnych lat

PRZYCZYNY OPÓŹNIENIA:
1. wczesne zaburzenia rozwoju zarodka(Down, Willi-Pradera? 32%
2. średnie:psychosomatyczne, psychozy 18%
3. przyczyny ciążowe i okołoporodowe 11%
4. dziedziczne 5%
5. nabyte w dzieciństwie 4%
6. nieznane 30%

AGNEZJA KOŚCI KRZYŻOWEJ
Sacral regression syndrome
Całkowity lub częściowy

CUKRZYCA MATKI:
Cukrzyca a malformacje

WADY SERCA A MÓZG
W hypoplazji lewego serca malformacje CSN
Agnezja corpus callosi 3/41
Holoprosencephale 1/41
Microcephale 9/41
Zaburzenia tworzenia kory mózgowej

POSTĘPOWANIE:
1. higiena
2. 0,4 mg/dobę kwasu foliowego
3. 4-5g jeśli poprzednie dziecko z wad
4. usg
5. zabiegi kontrolne
6. zabiegi neurochirurgiczne

[ Dodano: Sob 30 Cze, 2007 23:32 ]
  zwyrodnienie stawu biodrowego
Użytkownik <Ilona 2224@wp.pl (Grażyna K.)> napisał w wiadomości
news:bl455h$m35$1@civ.pl...
zwrócił się do mnie znajomy z pytaniem, czy ŻO pomogłoby mu w ucieczce
przed
operacją stawu biodrowego. Znajomy nie może chodzić, ma dużą nadwagę,
perspektywą operacji jest przerażony!. Odpowiedziałam,że na pewno musi
zrzucić zbędne kilogramy- co na ŻO jest bardzo łatwe, zwłaszcza dla
mężczyzn,
i że musiałby mieć tak opracowane menu, by było tam dużo kolagenu. Co go
ucieszyło, bo uwielbia galarety mięsne. Obecnie zbieram dla niego
materiały i
pomyślałam o Was. DRODZY OPTYMALNI, jeśli ktoś zetknął się z podobną
chorobą, bardzo proszę o informacje. Pozdr. Grażyna K.


-------------------------------------------------------Cytuję:
CHOROBA ZWYRODNIENIOWA STAWÓW

Istotą tej choroby jest przedwczesne zużywanie się chrząstki stawowej w
przebiegu procesu niezapalnego z jednoczesnym kości
okołostawowym.
Zwyrodnienie stawów dotyczy 80% osób po 55 roku życia i prawie wszystkich
kobiet i mężczyzn po 70 roku życia.
Chorobę zwyrodnieniową stawów dzieli się na pierwotną, która atakuje stawy
obwodowe rąk i nóg, kręgi szyjne, lędźwiowe, stawy biodrowe i krążki
międzykręgowe. Przypuszcza się, że przyczyna powstawania wtórnej choroby
zwyrodnieniowej może być zaburzenie sprzężeń zwrotnych układu biologicznego,
mechanicznego oraz biochemicznego i enzymatycznego.
Do zmian tych może prowadzić defekt genetyczny, choroba zakaźna,
metaboliczna, zaburzenia neurologiczne. Mogą grać również rolę przeciążenia
chrząstki stawowej związane z aktywnością zawodową. Zmiany patologiczne w
chrząstce stawowej odpowiedzialnej w normalnych warunkach za niski
współczynnik tarcia w stawie przebiegają wieloetapowo, w końcu dochodzi do
ubytków powierzchni chrząstki z rozrostem innych elementów tworzących staw.
Początkowo choroba dotyczy jednego stawu, po wysiłku nasila się, jednak po
ćwiczeniach usprawniających ustępuje. Później może dojść do upośledzenia
ruchomości stawu, przykurczy. Chory odczuwa ból, a niekiedy tarcie przy
ruchu
w stawie. Staw powiększa się na skutek kościotworzenia okołostawowego, może
dołączyć się zapalenie błony maziowej. Zablokowanie stawu prowadzi do
zaników mięśniowych. W obrazie radiologicznym widoczne są zwężenia szpary
stawu, podchrzęstne sklerowacenie i okołostawowe wyrośle kostne.
Rozpoznanie stawia się na podstawie podawanych dolegliwości oraz badania
radiologicznego z TK (tomograf komputerowy) oraz wyniku z rezonansu
magnetycznego.
W leczeniu stosuje się leki, takie jak aspiryna, preparaty przeciwbólowe,
leki zmniejszające napięcie mięśni takie jak diazepam, czasami stosuje się
kortykosterydy, uwzględniając ich uboczne działanie również na układ kostny.
Podnosi się znaczenie ćwiczeń usprawniających oraz zabiegów fizykalnych.
W bardzo zaawansowanych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne,
takie jak wszczepienie protezy stawu biodrowego, kolanowego, czy łokciowego,
niekiedy usztywnienie stawu.
Dyskopatia jest kliniczną postacią zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych
kręgosłupa, dotyczy krążków międzykręgowych. Polega ona na zniszczeniu
części krążków (jądra miażdżystego, pierścienia włóknistego i płytek
granicznych)
z jednoczesnym wytworzeniem zmian wytwórczych na krawędziach trzonów
kręgowych.
W wyniku postępu tej choroby następują zaburzenia funkcji statyczności
dynamicznej kręgosłupa z uszkodzeniem struktur układu nerwowego. Te ostatnie
zmiany następują wtedy, gdy zmienione chorobowo tkanki przenikają do kanału
kręgowego i otworów międzykręgowych.
W lżejszej postaci zwyrodnieniowo-wytwórczej tej choroby następuje obniżenie
krążka międzykręgowego i uwypuklenie pierścienia włóknistego.
W cięższej zwyrodnieniowo-przepuklinowej postaci następuje rozerwanie
pierścienia włóknistego z wytworzeniem się przepukliny jądra miażdżystego
w obręb trzonu kręgowego, po zniszczeniu płytki granicznej. W zależności od
lokalizacji zmian mogą powstać zespoły bólowe: lędźwioból, rwa kulszowa, rwa
ramienna, nerwoból międzyżebrowy.
Leczenie polega na podawaniu środków przeciwbólowych, usprawnianiu,
stosowaniu zabiegów fizykoterapeutycznych. Leczenie operacyjne sprowadza się
do odbarczenia z ewentualnym usztywnieniem kręgosłupa.

dr n.med. Aleksander Grigorjew
Ordynator w Szpitalu im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Lidzbarku Warmińskim
--------------------------------------------------------------------

Choroby zwyrodnieniowe stawów, a zwłaszcza kręgosłupa są dzisiaj tak
powszechne, że trudno znaleźć osoby dorosłe, które na nie nie chorują.
Powszechność ich występowania jest tak duża, że niektórzy lekarze zaczynają
je traktować jako normalne procesy starzenia, a narzekania pacjentów
kwitowane są zdaniami: "proszę spojrzeć w swoją metrykę", lub "z tym bólem
trzeba nauczyć się żyć". Sytuacja ta nie powinna dziwić, ponieważ
współczesna medycyna prócz leków przeciwbólowych i sterydów podawanych
miejscowo, może zaoferować jedynie leczenie operacyjne polegające na
zastąpieniu chorego stawu lub krążka międzykręgowego sztucznym.
Powszechnie stosowana fizykoterapia polegająca na masażu oraz biernych
i czynnych ruchach stawów nie wpływa praktycznie wcale na chorobę. Zwiększa
jedynie na pewien czas zakres ruchu w stawie. Do niedawna obowiązywała
zasada ćwiczeń mimo bólu, co nie tylko nie pomagało, ale wręcz przynosiło
znaczną szkodę. Aktualnie zalecane jest ćwiczenie do granicy bólu, jednak są
rehabilitanci, którzy o tym nie wiedzą. W gabinetach fizykoterapii stosuje
się też zabiegi, takie jak: elektro- lub światłolecznictwo, czasowo
redukujące dolegliwości bólowe.
Wszystkie te działania nie przynoszą zazwyczaj wielkiej poprawy i chory
czuje się coraz gorzej. Z czasem samo leczenie powoduje wystąpienie powikłań
ze strony przewodu pokarmowego, głównie pod postacią choroby wrzodowej.
Dzieje się tak dlatego, że wymienione metody nie usuwają przyczyny choroby
, lecz zmniejszają jedynie niektóre objawy.
Aby w ogóle doszło do wystąpienia zmian zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa
muszą być spełnione dwa warunki : przeciążenie stawu zwiększające tarcie
oraz niedostateczna wytrzymałość chrząstek stawowych. Nadmierne obciążenie
może być spowodowane np, charakterem pracy, ale obecnie coraz częściej
nadmierną wagą, która sama w sobie zwiększa opory na powierzchniach
stawowych. Brak odpowiedniej elastyczności i twardości tkanki chrzęstnej
jest spowodowany niedostatecznym jej zaopatrzeniem w substancje odżywcze
niezbędne do regeneracji. Gdy zaistnieje taka sytuacja, dochodzi do
mechanicznego ścierania się trących powierzchni, co daje dolegliwości
bólowe. Jako reakcja obronna występują przykurcze mięśni szkieletowych, co
ogranicza ruchomość.
W przypadku choroby kręgosłupa ten przykurcz może być odczuwalny jako rwa
kulszowa, lub ramienna, ponieważ zdegenerowane są krążki międzykręgowe i
kurczące się mięśnie stabilizują kręgosłup, ale jednocześnie zwiększa się
nacisk na korzenie nerwów rdzeniowych.
W dalszym okresie z powodu osłabienia więzadeł przykręgosłupowych zachodzi
ich uwapnienie i stwardnienie. Usztywnia to kręgosłup, ale narośla kostne
mogą dawać stały ucisk na struktury rdzeniowe. W stawach obwodowych po
starciu chrząstek dochodzi do zrostu kostnego i praktycznie staw staje się
sztywny.
Żywienie Optymalne może przyczynić się do całkowitego cofnięcia się choroby.
Poprawia się zaopatrzenie w substancje białkowe potrzebne do regeneracji
oraz zaopatrzenie w energię dzięki dostarczeniu wysokoenergetycznych
tłuszczów. Proces przebudowy stawów jest jednak bardzo powolny, ponieważ
tkanka chrzęstna nie posiada naczyń krwionośnych, a odżywianie polega na
przekazywaniu substancji odżywczych z komórki do komórki na zasadzie "podaj
dalej". Każda komórka będzie przekazywać, jeżeli sama zaspokoi swoje
potrzeby. Przebudowa chrząstek trwa zwykle od 1 do 3 lat, jednak
zmniejszenie bólów obserwuje się już w pierwszych tygodniach, ponieważ
zwiększa się produkcja płynu stawowego.
Najszybciej poprawę można zaobserwować w chorobach kręgosłupa,
gdy poprawia się elastyczność krążków międzykręgowych, a najwolniej
regenerują się stawy kolanowe, gdyż są najbardziej obciążone.
Ważnym czynnikiem poprawiającym stan chorych jest też redukcja masy ciała,
co powoduje zmniejszenie bólów.
Zazwyczaj rokowania w chorobach zwyrodnieniowych są korzystne, jednak
zdarzają się przypadki zmian bardzo zaawansowanych, gdy doszło do
całkowitego zniszczenia chrząstki i dokonał się zrost kostny. Tu pozostaje
jedynie leczenie operacyjne - takie sytuacje trafiają się jednak bardzo
rzadko.
Wszystkie choroby zwyrodnieniowe należą do grupy z przewagą układu S,
dlatego bardzo korzystne efekty daje tutaj stosowanie prądów PS na bolące
stawy. Zabiegi powodują rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych i zwiększa
się czynność wydzielnicza błony maziowej stawu. Następuje lepsze
zaopatrzenie w substancje odżywcze i energię, co przyspiesza regenerację
chrząstek.
U osób z bardzo zaawansowanymi zmianami korzystne jest stosowanie kilku
serii co 3-6 miesięcy, aż do całkowitego ustąpienia dolegliwości.

lek. med. Przemysław Pala
-----------------------------------------------Koniec cytatu.

..
  "Doktor Kwaśniewski odpowiada" - 22.08.03 r.
Dziennik Zachodni nr 189 14-15 sierpnia 2003 r.
----------------------------------------------------

Doktor Kwaśniewski odpowiada

Szanowny Panie Doktorze!
Piszę do Pana przede wszystkim aby bardzo podziękować i przy okazji prosić
o radę. Obecnie mam 30 lat, a już od 17. roku życia borykałam się z moją
chorobą. Nagle zaczęłam odczuwać postępujący niedowład obu nóg.
Szczegółowe badania wykazały rozległy tłuszcza zajmujący cały
kręgosłup piersiowy zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz kanału kręgowego.
Objawy cofały się i nasilały, po roku doszło do całkowitego porażenia obu
nóg. Musiałam przerwać studia. W Poznaniu usunięto operacyjnie znaczna część
tego tłuszczaka, stopniowo moja sprawność fizyczna polepszała się, mogłam
pójść na studia, a później do pracy. Niestety objawy choroby zaczęły
powracać. Miałam wykonany zabieg operacyjny w Nowym Jorku; usunięto
{kolejną - red.] część tłuszczaka i wzmocniono kręgosłup płytkami
tytanowymi. Operacje te były przeprowadzone ponad 4 lata temu. Po pół roku
intensywnej rehabilitacji byłam w stanie wrócić do pracy. Jednak następnie
powoli zaczęłam tracić siły. Ostatecznie musiałam zrezygnować z pracy, bo
przestałam być samodzielna.
Nie mogłam tego zrozumieć. Przecież robiłam wszystko aby poprawić swoje
zdrowie - chodziłam na rehabilitację, brałam masaże, jadłam witaminy.
Jednak cały czas traciłam siły, ostatecznie ledwo mogłam utrzymać się na
nogach. Byłam zrozpaczona.
Dopiero w tym roku, w lutym, koleżanka (pielęgniarka), która od pewnego
czasu była na diecie optymalnej, podsunęła mi Pańską książkę. Przyznam,
że podeszłam do tego z pewnym sceptycyzmem. I doznałam olśnienia.
Wreszcie uzyskałam odpowiedź na od dawna dręczące mnie pytania.
Zdałam sobie sprawę z tego, jak fatalnie się odżywiałam. Aby utrzymać
figurę, od kiedy pamiętam byłam stale na jakiejś diecie, łącznie z
głodówkami, wiecznie licząc kalorie i oszukując głód byle czym. Nigdy nie
przyszło mi do głowy, że może to mieć tak fatalne skutki i taki wpływ na
moje zdrowie.
Natychmiast przeszłam na żywienie optymalne. Wszystkie Pańskie argumenty i
wyjaśnienia były według mnie jak najbardziej logiczne i przekonujące.
Wprawdzie stosuję ŻO dopiero dwa i pół miesiąca, ale już zauważyłam wiele
zmian. Uregulowała mi się miesiączka, z czym zawsze miałam problem (były
nawet okresy, że nie miesiączkowałam przez kilka miesięcy). Zauważyłam, że
wzmacniają mi się paznokcie, włosy zaczynają błyszczeć, poprawia mi się
cera, a figura staje się coraz ładniejsza. Jestem pogodniejsza, mniej
zmęczona, rzadziej boli mnie głowa, stałam się mniej drażliwa. Z większym
optymizmem patrzę w przyszłość. Dopiero teraz zorientowałam się, że miałam
prawie wszystkie objawy neurastenii. A co najważniejsze, po raz pierwszy
odczuwam stopniowe wzmacnianie się nóg. Wiem, że to dopiero dwa miesiące,
ale fakt, że organizm tak zareagował, potwierdza moje przypuszczenia,
że winą za moją chorobę mogę obarczyć moje fatalne odżywianie!
Przy okazji mam nadzieję, że pozbędę się i łuszczycy. Trudno wyrazić,
jak bardzo jestem Panu wdzięczna.
Przywrócił mi Pan nadzieję! Ogromnie dziękuję!

Łączę najszczersze wyrazy szacunku
Kamila K.
---------------------------------------------------------------

Objawy ucisku rdzenia kręgowego mają różne przyczyny. Niektóre z tych
przyczyn cofają się pod wpływem żywienia optymalnego, co owocuje
zmniejszaniem się objawów chorobowychlub nawet ich ustępowaniem.
Najczęściej spotykane przyczyny to przerzuty nowotworowe, uwypuklenie się
jądra miażdżystego do wnętrza kanału rdzeniowego z uciskiem na rdzeń, stany
zapalne kości - gruźlica, choroba Pageta, ropnie, nacieki w przebiegu
siatkowicy i białaczki, cysty pasożytów, nowotwory pierwotne takie jak
oponiaki czy nerwiakowłókniaki.
Ucisk na rdzeń powodowany przez jądro miażdżyste powinien być usuwany
operacyjnie, podobnie jak w niektórych innych chorobach, w których leczenie
operacyjne jest wskazane. Tłuszczak jako przyczyna ucisku na rdzeń kręgowy
występuje niezmiernie rzadko. Po zastosowaniu żywienia optymalnego u chorych
z tłuszczakami z zasady spotyka się stopniowe mięknięcie i zmniejszanie
tłuszczaków, czasem dochodzi do ich zaniku. W Pani chorobie żywienie
optymalne może być leczeniem przyczynowym i może powodować stopniowe
zmniejszenie się tłuszczaka, co powinno manifestować się stopniowym
zmniejszaniem się niedowładu nóg, bowiem ŻO powoduje zawsze spadek wagi
u otyłych - aż do uzyskania wagi należnej.
Odchudzanie wszystkimi innymi metodami jest zawsze szkodliwe dla organizmu.
Jeśli spowoduje spadek wagi, to po 5 latach średnio 95% otyłych wraca do
poprzedniej wagi lub nawet ich waga się zwiększa.
To zjawisko nie występuje jednak wśród optymalnych. Otyli, którzy uzyskali
niską wagę ciała 5,10, 15 a nawet 30 lat temu i utrzymują nadal żywienie
optymalne, utrzymują bez kłopotów niską wagę ciała, a przy tym nie odczuwają
ani głodu, ani pragnienia, a co najwyżej niewielką ochotę na zjedzenie
posiłku, czy napicie się.
Zawsze mają w organizmie pewien zapas tkanki tłuszczowej i nawet jeśli nic
nie zjedzą przez dzień czy kilka dni, głodu nie odczuwają, nie odczuwają też
silnego pragnienia. Ich organizmy łatwo uruchamiają kwasy tłuszczowe
kierowane do krwi, skąd pobierane są one prze prawie wszystkie tkanki,
w tym przez mózg, i spalane na dwutlenek węgla i wodę.
Z 200 g spalonego kwasu tłuszczowego nasyconego pobranego z własnej
tkanki tłuszczowej organizmu uzyskuje 240 ml wody i 1.860 kcal.
Prawie wszystkie choroby układu nerwowego, powodujące niedowłady czy
porażenia kończyn, wywołują jednocześnie silne niedokrwienie, czyli
niedożywienie tkanek z niedowładem (czy porażonych).
Rehabilitacja w tych chorobach jest mało skuteczna, czasem szkodliwa, gdyż
zmuszanie do wysiłku mięśni niedokrwionych na zdrowie tym mięśniom nie
wychodzi. Leki poprawiające ukrwienie, rozszerzające tętnice "pogarszają
ukrwienie w miejscach niedokrwionych".
W tych chorobach zawsze występuje przewaga układu sympatycznego, która
zwiększa zwężenie tętnic i powoduje, że kończyny są zimne. Przewagę układu
sympatycznego i zwężenie tętnic jej towarzyszące można usunąć prądami
pobudzającymi układ parasympatyczny i rozszerzającymi tętnice na dłuższy
okres. U Pani powoli tłuszczak powinien zanikać, a nogi można wzmocnić
poprawiając ich ukrwienie właśnie prądami selektywnymi. Przy odpowiednim
rozłożeniu elektrod można stosować te zabiegi na nogi, omijając okolicę
kręgosłupa wzmocnioną płytkami tytanowymi. Najlepiej, gdyby Pani
skontaktowała się z lekarzem optymalnym.
Informacje (i miesięcznik "Optymalni") można uzyskać w Stowarzyszeniu Bractw
Optymalnych w Jaworznie tel. (032) 6 165 182 i 6 166 384.

Jan Kwaśniewski

..
  CZTERY GRUPY KRWI, CZTERY DIETY?
CHOROBA ZWYRODNIENIOWA STAWÓW

Istotą tej choroby jest przedwczesne zużywanie się chrząstki stawowej w
przebiegu procesu niezapalnego z jednoczesnym kościotworzeniem
okołostawowym.
Zwyrodnienie stawów dotyczy 80% osób po 55 roku życia i prawie wszystkich
kobiet i mężczyzn po 70 roku życia.
Chorobę zwyrodnieniową stawów dzieli się na pierwotną, która atakuje stawy
obwodowe rąk i nóg, kręgi szyjne, lędźwiowe, stawy biodrowe i krążki
międzykręgowe. Przypuszcza się, że przyczyna powstawania wtórnej choroby
zwyrodnieniowej może być zaburzenie sprzężeń zwrotnych układu biologicznego,
mechanicznego oraz biochemicznego i enzymatycznego.
Do zmian tych może prowadzić defekt genetyczny, choroba zakaźna,
metaboliczna, zaburzenia neurologiczne. Mogą grać również rolę przeciążenia
chrząstki stawowej związane z aktywnością zawodową. Zmiany patologiczne w
chrząstce stawowej odpowiedzialnej w normalnych warunkach za niski
współczynnik tarcia w stawie przebiegają wieloetapowo, w końcu dochodzi do
ubytków powierzchni chrząstki
z rozrostem innych elementów tworzących staw.
Początkowo choroba dotyczy jednego stawu, po wysiłku nasila się, jednak po
ćwiczeniach usprawniających ustępuje. Później może dojść do upośledzenia
ruchomości stawu, przykurczy. Chory odczuwa ból, a niekiedy tarcie przy
ruchu
w stawie. Staw powiększa się na skutek kościotworzenia okołostawowego, może
dołączyć się zapalenie błony maziowej. Zablokowanie stawu prowadzi do
zaników mięśniowych. W obrazie radiologicznym widoczne są zwężenia szpary
stawu, podchrzęstne sklerowacenie i okołostawowe wyrośle kostne.
Rozpoznanie stawia się na podstawie podawanych dolegliwości oraz badania
radiologicznego z TK (tomograf komputerowy) oraz wyniku z rezonansu
magnetycznego.
W leczeniu stosuje się leki, takie jak aspiryna, preparaty przeciwbólowe,
leki zmniejszające napięcie mięśni takie jak diazepam, czasami stosuje się
kortykosterydy, uwzględniając ich uboczne działanie również na układ kostny.
Podnosi się znaczenie ćwiczeńuprawniających oraz zabiegów fizykalnych.
W bardzo zaawansowanych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne,
takie jak wszczepienie protezy stawu biodrowego, kolanowego, czy łokciowego,
niekiedy usztywnienie stawu.
Dyskopatia jest kliniczną postacią zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych
kręgosłupa, dotyczy krążków międzykręgowych. Polega ona na zniszczeniu
części krążków
(jądra miażdźystego, pierścienia włóknistego i płytek granicznych) z
jednoczesnym wytworzeniem zmian wytwórczych na krawędziach trzonów
kręgowych.
W wyniku postępu tej choroby następują zaburzenia funkcji statyczności
dynamicznej kręgosłupa z uszkodzeniem struktur układu nerwowego. Te ostatnie
zmiany następują wtedy, gdy zmienione chorobowo tkanki przenikają do kanału
kręgowego i otworów międzykręgowych.
W lżejszej postaci zwyrodnieniowo-wytwórczej tej choroby następuje obniżenie
krążka międzykręgowego i uwypuklenie pierścienia włóknistego.
W cięższej zwyrodnieniowo-przepuklinowej postaci następuje rozerwanie
pierścienia włóknistego z wytworzeniem się przepukliny jądra miażdżystego
w obręb trzonu kręgowego, po zniszczeniu płytki granicznej. W zależności od
lokalizacji zmian mogą powstać zespoły bólowe: lędźwioból, rwa kulszowa, rwa
ramienna, nerwoból międzyżebrowy.
Leczenie polega na podawaniu środków przeciwbólowych, usprawnianiu,
stosowaniu zabiegów fizykoterapeutycznych. Leczenie operacyjne sprowadza się
do odbarczenia z ewentualnym usztywnieniem kręgosłupa.

dr n.med. Aleksander Grigorjew
Ordynator w Szpitalu im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Lidzbarku Warmińskim
--------------------------------------------------------------------

Choroby zwyrodnieniowe stawów, a zwłaszcza kręgosłupa są dzisiaj tak
powszechne, że trudno znaleźć osoby dorosłe, które na nie nie chorują.
Powszechność ich występowania jest tak duża, że niektórzy lekarze zaczynają
je traktować jako normalne procesy starzenia, a narzekania pacjentów
kwitowane są zdaniami: "proszę spojrzeć w swoą metrykę", lub "z tym bólem
trzeba nauczyć się żyć". Sytuacja ta nie powinna dziwić, ponieważ
współczesna medycyna prócz leków przeciwbólowych i steryów podawanych
miejscowo, może zaoferować jedynie leczenie operacyjne polegające na
zastąpieniu chorego stawu lub krążka międzykręgowego sztucznym.
Powszechnie stosowana fizykoterapia polegająca na masażu oraz biernych
i czynnych ruchach stawów nie wpływa praktycznie wcale na chorobę. Zwiększa
jedynie na pewien czas zakres ruchu w stawie. Do niedawna obowiązywała
zasada ćwiczeń mimo bólu, co nie tylko nie pomagało, ale wręcz przynosiło
znaczną szkodę. Aktualnie zalecane jest ćwiczenie do granicy bólu, jednak są
rehabilitanci, którzy o tym nie wiedzą. W gabinetach fizykoterapii stosuje
się też zabiegi, takie jak: elektro- lub światłolecznictwo, czasowo
redukujace dolegliwości bólowe.
Wszystkie te działania nie przynoszą zazwyczaj wielkiej poprawy i chory
czuje sie coraz gorzej. Z czasem samo leczenie powoduje wystąpienie powikłań
ze strony przewodu pokarmowego, głównie pod postacią choroby wrzodowej.
Dzieje się tak dlatego, że wymienione meytody nie usuwają przyczyny choroby
, lecz zmniejszają jedynie niektóre objawy.
Aby w ogóle doszło do wystąpienia zmian zwyrodnieniowych stawów i kręgoslupa
muszą być spełnione dwa wurunki : przeciążenie stawu zwiększające tarcie
oraz niedostateczna wytrzymałość chrząstek stawowych. Nadmierne obciążenie
może być spowodowane np, charakterem pracy, ale obecnie coraz częściej
nadmierną wagą, która sama w sobie zwiększa opory na powierzchniach
stawowych. Brak odpowiedniej elastyczności i twardości tkanki chrzęstnej
jest spowodowany niedostatecznym jej zaopatrzeniem w substancje odżywcze
niezbędne do regeneracji. Gdy zaitnieje taka sytuacja, dochodzi do
mechanicznego ścierania się trących powierzchni, co daje dolegliwości
bólowe. Jako reakcja obronna występują przykurcze mięśni szkieletowych, co
ogranicza ruchomość.
W przypadku chorobykręgosłupa ten przykurcz może byc odczuwalny jako rwa
kulszowa, lub ramienna, ponieważ zdegenerowane są krążki międzykręgowe i
kurczące sie mięśnie stabilizują kręgosłup, ale jednocześnie zwieksza się
nacisk na korzenie nerwów rdzeniowych.
W dalszym okresie z powodu osłabienia więzadeł przykręgosłupowych zachodzi
ich uwapnienie i stwardnienie. Usztywnia to kręgoslup, ale narośla kostne
mogą dawać stały ucisk na struktury rdzeniowe. W stawach obwodowych po
starciu chrząstek dochodzi do zrostu kostnego i praktycznie staw staje się
sztywny.
Żywienie Optymalne może przyczynić się do całkowitego cofnięcia się choroby.
Poprawia sie zaopatrzenie w substancje białkowe potrzebne do regeneracji
oraz zaopatrzenie w energię dzięki dostarczeniu wysokoenergetycznych
tłuszczów. Proces przebudowy stawów jest jednak bardzo powolny, ponieważ
trkanka chrzęstna nie posiada naczyń krwionośnych, a odżywianie polega na
przekazywaniu substancji odżywczych z komórki do komórki na zasadzie "podaj
dalej". Każda komórka będzie przekazywać, jeżeli sama zaspokoi swoje
potrzeby. Przebudowa chrząstek trwa zwykle od 1 do 3 lat, jednak
zmniejszenie bólów obserwuje się już w pierwszych tygodniach, ponieważ
zwiększa sie produkcja płynu stawowego.
Najszybciej poprawę można zaobserwować w chorobach kręgosłupa,
gdy poprawia się elastyczność krążków międzykręgowych, a najwolniej
regenerują się stawy kolanowe, gdyż są najbardziej obciążone.
Ważnym czynnikiem poprawiającym stan chorych jest też redukcja masy ciała,
co powoduje zmniejszenie bólów.
Zazwyczaj rokowania w chorobach zwyrodnieniowych są korzystne, jedank
zdarzają sie przypadki zmian bardzo zaawansowanych, gdy doszło do
całkowitego zniszczenia chrząstki i dokonał się zrost kostny. Tu pozostaje
jedynie leczenie operacyjne - takie sytuacje trafiaja sie jednak bardzo
rzadko.
Wszystkie choroby zwyrodnieniowe należą do grupy z przewagą układu S,
dlatego bardzo korzystne efekty daje tutaj stosowanie prądow PS na bolące
stawy. Zabiegi powodują rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych i zwiększa
się czynność wydzielnicza błony maziowej stawu. Następuje lepsze
zaopatrzenie w substancje odżywcze i energię, co przspiesza regenerację
chrząstek.
U osób z bardzo zaawansowanymi zmianami korzystne jest stosowanie kilku
serii co 3-6 miesięcy, aż do całkowitego ustąpienia dolegliwości.

lek. med. Przemysław Pala

..
  Żyjąc z przewlekłym bólem
Ból - szczególnie ten, który nie chce ustąpić - zmienia ludzi. Rzadko na lepsze. Początkową reakcją na silny ból jest zwykle strach (co się ze mną dzieje i czy to jest uleczalne?). Ale ból, który nie odpowiada na leczenie, prowadzi do lęku, depresji, złości i rozdrażnienia.

U 29-letniego Waltera, programisty z Doliny Krzemowej, wystąpił uraz nadwerężenia powtarzalnego (repetitive stress injury), który powodował silny ból rąk za każdym razem, kiedy dotykał klawiatury. Uraz nie reagował na odpoczynek. Ból stawał się coraz bardziej dokuczliwy i obejmował jego ramiona, szyję i plecy. Walter nie mógł pracować, podnieść czegokolwiek czy ścisnąć bez narażania się na niekończące się dni dojmującego bólu, nie mógł prowadzić, otworzyć słoika czy nawet się podpisać.

- Mając 29 lat stałem się inwalidą właściwie zamkniętym w domu i wydawało mi się, że to już koniec mojego życia - wspomina Walter w książce „Żyjąc z przewlekłym bólem” (tyt. oryginału „Living with Chronic Pain”) autorstwa dr Jennifer Schneider.

Jednak nawet pomimo ograniczonej ruchliwości i wywołanego bólem marszczenia czoła, patrząc na Waltera widzi się rosłego, zdrowego młodego mężczyznę. Trudno uwierzyć, że on, czy też jakakolwiek inna osoba prześladowana przewlekłym bólem - cierpi tak bardzo, jak o tym opowiada.

Ból jest niewidzialnym, subiektywnym objawem. Ciało osoby cierpiącej z powodu przewlekłego bólu – kogoś chorującego na przykład na fibromialgię czy bóle pleców – wydaje się zwykle nietknięte. Nie ma obiektywnych testów wykrywających ból albo mierzących jego natężenie. Muszą wystarczyć słowa chorej osoby.

Niemal 10 proc. Amerykanów cierpi z powodu umiarkowanego lub silnego bólu przewlekłego, a zapadalność na tę dolegliwość zwiększa się wraz z wiekiem. Całkowite wyzdrowienie jest rzadkością, nawet jeśli stosuje się optymalne leczenie, którego nie spotyka się często.

Zarówno lekarze, jak i pacjenci, którzy nie rozumieją działania narkotycznych leków przeciwbólowych, są często zbyt ostrożni w stosowaniu leków opioidowych, które przynoszą ulgę zarówno w ostrym, jak i w przewlekłym bólu, a także mogą zapobiec rozwojowi zespołu bólu przewlekłego.

Dlaczego ból nie ustępuje
Problem z przewlekłym bólem polega na tym, że tak naprawdę nigdy się nie kończy i nie zawsze odpowiada na leczenie. Jeśli początkowo ból był spowodowany urazem lub chorobą, utrzymuje się długo po wyleczeniu urazu lub choroby, ponieważ w ciele doszło do nieodwracalnych zmian.

Mark Grant, psycholog z Australii, który specjalizuje się w zwalczaniu przewlekłego bólu, uważa, że stwierdzenie, iż „uraz fizyczny równa się ból” jest często dużym uproszczeniem.

- Wiemy, że ból jest powodowany i utrzymywany przez kombinację czynników fizycznych, psychologicznych i neurologicznych - pisze Grant na swojej stronie internetowej www.overcomingpain.com. W przypadku bólu przewlekłego często nie udaje się zidentyfikować przetrwałej przyczyny natury fizycznej.

- Ból przewlekły może być spowodowany napięciem mięśni, zmianami w krążeniu, nieprawidłowościami postawy, zaburzeniami psychologicznymi czy też zmianami neurologicznymi - wyjaśnia Grant na swojej stronie. - Wiadomo także, że nieuśmierzony ból wiąże się z podwyższonym poziomem przemiany materii, powstaniem spontanicznych pobudzeń w centralnym systemie nerwowym, zmianami w mózgowym krążeniu krwi oraz zaburzeniami w obrębie układu limbiczno-podwzgórzowego - części mózgu, która zawiaduje emocjami.

Schneider, autorka „Żyjąc z przewlekłym bólem”, jest specjalistką leczenia bólu w Tuscon. W swojej książce wskazuje, że za powstanie dwóch głównych rodzajów bólu przewlekłego odpowiedzialny jest system nerwowy.

Jeden z nich, zwany bólem nocyceptywnym, „pochodzi z urazów mięśni, ścięgien i więzadeł lub z organów wewnętrznych”- pisze. Nieuszkodzone komórki nerwowe odpowiadają na uraz, który powstał poza ich obrębem i przewodzą bodziec bólowy do rdzenia kręgowego, a potem do mózgu. Powstający w ten sposób ból opisywany jest jako głęboki i pulsujący. Przykładem jest ból dolnej części pleców, choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatyczne zapalenie stawów, fibromialgia, bóle głowy, śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego i zespół bólowy miednicy mniejszej.

Drugi typ to ból neuropatyczny, „wynikający z nieprawidłowej funkcji nerwów lub bezpośredniego ich urazu.” Wśród przyczyn wymienia się półpaśca, neuropatię cukrzycową, odruchową dystrofię współczulną, fantomowy ból kończyny, radikulopatię, zwężenie kanału rdzeniowego, stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona, udar czy też urazy rdzenia kręgowego.

Uszkodzone włókna nerwowe „mogą ulegać spontanicznym wyładowaniom, zarówno w miejscu urazu, jak i na całej długości drogi nerwowej” i „mogą czynić to bez końca, nawet wtedy, gdy źródło uszkodzenia przestanie wysyłać informację o bólu”- pisze Schneider.

„Ból neuropatyczny może być stały lub przerywany, piekący, będący pobolewaniem, strzelający lub kłujący, a czasami promieniujący wzdłuż nogi lub ręki” - dodaje.

Ten rodzaj bólu często wiąże się z „nadmiernymi reakcjami na bodźce bólowe, rozprzestrzenianiem się bólu do okolic, które początkowo nie bolały i z odczuciem bólu w odpowiedzi na normalnie nie powodujące bólu bodźce, takie jak na przykład delikatny dotyk.” Często nasila się w nocy i mogą mu towarzyszyć nieprawidłowe odczucia, takie jak łaskotanie, kłucie lub nasilony świąd.

Niektóre zespoły bólu przewlekłego obejmują zarówno ból nocyceptywny i neuropatyczny. Typowym przykładem jest rwa kulszowa - uciśnięty nerw powoduje ból pleców, który promieniuje w dół nogi. W niektórych przypadkach ból w rwie kulszowej nie jest odczuwany w plecach, a jedynie w nodze, co utrudnia postawienie rozpoznania bez przeprowadzenia badania rezonansem magnetycznym.

Poza problemami fizycznymi
Konsekwencje przewlekłego bólu wykraczają zwykle daleko poza dyskomfort związany z samym odczuwaniem bólu. Schneider wymienia kilka innych skutków fizycznych: słabe gojenie się ran, osłabienie mięśni, ograniczenie ruchów, które może prowadzić do powstania zakrzepów, spłycenia oddychania i ograniczenia kaszlu, co zwiększa ryzyko rozwinięcia się zapalenia płuc czy też zatrzymania przez nerki sodu i wody w organizmie, podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi i przyspieszenia akcji serca, osłabienia układu odpornościowego, zwolnienia motoryki przewodu pokarmowego, trudności w zasypianiu, utraty apetytu i masy ciała oraz wzmożonej męczliwości.

To jednak jeszcze nie koniec. Psychologiczne i socjologiczne następstwa bólu przewlekłego mogą być ogromne. Nieustępujący ból może pozbawić człowieka umiejętności cieszenia się życiem, utrzymania związku, wypełniania małżeńskich i rodzicielskich obowiązków, odpowiedniej wydajności pracy lub w ogóle zdolności do podjęcia pracy.

Ból taki może także stać się poważnym obciążeniem ekonomicznym, szczególnie, jeśli pacjent jest głównym żywicielem rodziny lub wykonuje pracę zapewniającą rodzinie ubezpieczenie zdrowotne.

- Jedynie około połowa pacjentów z bólem przewlekłym, którzy poddani zostali przekrojowej multidyscyplinarnej rehabilitacji, jest w stanie wrócić do pracy - podaje Schneider.

Specjaliści zajmujący się leczeniem bólu uważają za nonsens twierdzenia, że pacjenci cierpiący z powodu bólu przewlekłego są często symulantami, poszukującymi uwagi i ucieczki od swoich obowiązków.

Nikt przy zdrowych zmysłach, a większość pacjentów była takimi w momencie wystąpienia pierwszych dolegliwości, nie zamieniłby satysfakcjonującego życia na cierpienie związane z przewlekłym bólem.

Źródło: New York Times
 Zwężenie drogi odpływu lewej komory
Zwężenie zastawki aortalnej
zrzucić na komputer
zwiazek bankow polskich zbp
zwiekszenie pamieci w nokii
ŻUŻEL LIGA ANGIELSKA
zryczałtowanym podatku dochodowym od
ZSZ nr 1
Zoo Tycoon 2
Związek Pisarzy Polskich
Zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych
ztm kielce ztm rozklad jazdy
zwierząt żyjących na łąkach
zużycie materiałów i
Zwierzęta i ich
  • www nasza klasa
  • moje dziecko ma goraczke i wymiotuje ale jest
  • dowcipy wielkanocne
  • syzyfowe prace opis przezyc
  • jak zrobic siec bezprzewodowa